Sîmbătă şi duminică, 7-8 noiembrie 2015, pe luciul de apă al lacului Coaş, s-a desfăşurat Concursul de pescuit sportiv individual Cupa Nord-Crap, ediţia 2015, cu participarea a 10 pescari din Maramureş şi din alte judeţe. Organizatoarea competiţiei, Lavinia Perţa, pasionată de creşterea peştilor de mari dimensiuni, a fost sprijinită îndeaproape de soţul său, inginerul constructor Dan Perţa. Coorganizator: Clubul de pescuit Nord Crap Maramureş, preşedinte Cosmin Pop.
Ca la orice concurs, au existat cîştigători şi învinşi. Locul I i-a revenit lui Romeo Kiss, pescar cu experienţă, participant la multe competiţii de acest gen. Pe locul II, s-a situat Loaţi Forouszberger, iar locul II, Florin Anton. Cantitatea de peşti prinşi de cei 10 pescari a fost de 823 kg. În final, într-o atmosferă de satisfacţii pescăreşti, participanţii au făcut o agapă pescărească cu peşte la grătar, saramură de peşte, stropite cu antren şi voie bună, dar şi cu poveşti pescăreşti. (a.l.)




























