De Ziua Iubirii, localurile din Baia Mare se adaptează la cererile clienţilor

0
626

Luna februarie a ajuns să fie considerată una a iubirii. Uitând că iubirea ar trebui sărbătorită în fiecare zi şi mai ales că iubirea ar trebui să stea la baza tuturor acţiunilor din viaţa de zi cu zi, românii s-au lăsat influenţaţi de elementele pătrunse pe filieră occidentală.
Aşa a ajuns iubirea să aibă două zile în care unele cupluri se străduiesc să-şi surprindă persoana iubită cu diferite gesturi, o ieşire la o cină romantică sau alte daruri. Localurile s-au adaptat şi ele la cerinţele clienţilor, aşa că indiferent dacă e vorba de 14 februarie, Valentine’s Day, sau de Ziua dragostei la români, Dragobetele, sărbătorit în 24 februarie, ofertele restaurantelor par să fie de nerefuzat pentru cei care vor să dea o notă aparte celor două zile, pentru că… aşa e la modă.

Delicatese pentru cuplurile de îndrăgostiţi

La Casa Crişan, administratorii s-au gândit să aştepte cuplurile într-o atmosferă romantică, la care se adaugă un meniu cu delicatese şi un concert live. Administratorul restaurantului, Romeo Crişan, recunoaşte că sărbătoarea iubirii din 14 februarie e una comercială, drept dovadă e şi numărul ridicat de solicitări din partea clienţilor. În schimb, Dragobetele, sărbătoarea specific românească, are o altă rezonanţă în sufletele românilor. „Din punctul meu de vedere Valentine’s Day e mai comercial. Noi am pregătit şi pentru această zi, dar şi pentru Dragobete, muzică live. De Valentine’s Day am invitat band-ul Mădălinei Horincar, iar în meniu am avut o supă cremă de portocale cu ghimbir, curcubeu de curcan în mantie de Jamon Serrano cu Sos Regina Blue garnisit cu piereuri asortate, iar la desert semifreddo cu nuci caramelizate şi sos de fructe de pădure. De Dragobete, vom avea un meniu mai românesc. Preţul meniului este de 69 lei/persoană”, a spus Romeo Crişan.

Val de cereri de Ziua Iubirii

Numeroase solicitări pentru cina din seara zilei de 14 februarie au fost şi la Restaurantul Magus. Reprezentanţii localului s-au văzut nevoiţi să refuze unele persoane din cauza locurilor limitate. Aici, muzica live a fost asigurată de Andrei Bencze, iar meniul a costat 60 de lei/persoană. „Meniul a inclus un aperitiv, un preparat de bază şi un desert. Clienţii au avut la masă creveţi. De asemenea, au putut alege între o salată Waldorf şi Salsa Rosa. Meniul a mai inclus pulpe de raţă cu garnitură şi Tiramisu”, a spus una dintre recepţionerele de la Magus.

Horia Brenciu cântă îndrăgostiţilor

Concert-BrenciuÎn schimb, pentru Dragobete, nu au fost înregistrate încă cereri, aşa că reprezentanţii localului se gândesc dacă vor pregăti ceva special sau nu. La Romaniţa, petrecerea se anunţă a fi una de neuitat, de sărbătoarea românească a iubirii, de Dragobete. Organizatorii au pregătit pentru 24 februarie un concert cu Horia Brenciu şi orchestra sa. În deschidere va cânta trupa The Remakers. Un bilet la concert costă 100 de lei. Biletele pot fi achiziţionate de la recepţia hotelului Romaniţa, sau din Log Out. În schimb, în meniu nu a fost pregătit nimic special, nici pentru Valentine’s Day, nici pentru Dragobete. Reprezentanţii localului spun că meniul va fi unul diversificat de 8 martie, atunci când există solicitări mai multe pentru o mini petrecere.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.