De nerecunoscut!

0
329

Academia Minaur Baia Mare – CSU CNOT Braşov 26-35 (14-16)

Sub privirile staff-ului echipei naţionale a României, în frunte cu Xavier Pascual, Academia Minaur Baia Mare a înregistrat cea mai usturătoare înfrîngere de pe teren propriu din actualul sezon, 26-35 (14-16) cu CSU CNOT Braşov. Juniorii lui Florin Mironescu şi Silviu Surducan au avut o evoluţie ştearsă, în special în repriza secundă, oaspeţii controlînd-o de la un capăt la altul. Din echipa învinşilor putem remarca doi jucători, pe Viorel Boşca şi Pandeluţ Pomian, cei doi interi marcînd de 9 ori. Academia Minaur a irosit posibilitatea ajungerii pe locul şase, cu doar o victorie băimărenii putînd sălta două poziţii în clasament.
În nici un moment nu a condus pe tabelă Academia în duelul cu braşovenii, oaspeţii luîndu-şi de la debut tare adversarii – 1-3 (4′), 4-6 (7′). Juniorii băimăreni s-au apropiat la un singur gol în mai multe rînduri, echilibrul disputei rupîndu-se după minutul 15. CSU CNOT Braşov s-a distanţat la patru goluri – 8-12 (21′), iar cu patru minute înainte de finalul primelor 30 de minute şi la cinci goluri – 10-15. În ultimele două minute gazdele au mai redus din handicap şi mai aveau de recuperat în partea secundă doar două goluri – 14-16. Boşca înscrie în debutul părţii a doua şi scorul devine 15-16. Insuficient, fiindcă braşovenii vor păstra un avans de două trei goluri, Academia nefiind capabilă să egaleze şi să preia ostilităţile pe tabelă. Mai mult, lucrurile se complică şi mai mult în ultimele 15 minute, echipa oaspete distanţîndu-se decisiv. Juniorii băimăreni cad din toate punctele de vedere, dînd şansa braşovenilor să conducă şi la zece goluri cu un minut înainte de finalul partidei – 25-35. CSU CNOT Braşov învinge cu 26-35, în faţa unei grupări care atît a putut în acest meci. • Academia Minaur Baia Mare: Niculai (8 intervenţii, a apărat o aruncare de la 7 m), Balint (2 intervenţii) – Boşca 9, Pomian 9 (2 din 7 m), Bărbuş 2, Boer 1, Dedea 1, Dobra 1, Lenghel 1, Makaria 1, Miticuş 1, Oşan, Cozma, Sabău. Antrenori: Florin Mironescu şi Silviu Surducan.
clas_handbalRezultatele etapei 23: CSU Politehnica Timişoara – HCM Sighişoara 23-34; CS Minaur Baia Mare – HC Sibiu 32-18; CS Universitatea Cluj-Napoca – CSU Constantin Brâncuşi Târgu Jiu 43-37; Academia Minaur Baia Mare – CSU CNOT Braşov 26-35. CNE Sighişoara, CSM Oradea şi Universitatea Craiova au stat.