Şepcile roşii, în şaisprezecimi

0
89

• ACS Fotbal Comuna Recea – FC Universitatea Cluj-Napoca 1-3 (1-1)

ACS Fotbal Comuna Recea a părăsit Cupa României, după ce formaţia maramureşeană a fost eliminată, joi, pe teren propriu, de către Universitatea Cluj-Napoca. Gruparea de ligă secundă s-a impus cu scorul de 1-3 (1-1) şi va juca în şaisprezecimi cu o echipă din Liga 1. Şepcile roşii au obţinut biletele pentru faza următoare spre finalul meciului, golurile desprinderii venind cu un om în minus, Takacs fiind eliminat pentru cumul de galbene. Două dintre reuşite i-au aparţinut atacantului Marius Coman, originar din Vişeu de Sus, trecut pe la FCM Baia Mare şi CFR Cluj.
Universitatea Cluj a deschis scorul în minutul 12, prin Marius Coman, dar avantajul vizitatorilor nu a durat mult. Romario Rus a profitat, în minutul 21, de o gafă a portarului Dur-Bozoancă şi a readus Comuna Recea în meci. Atît gazdele, cît şi oaspeţii au mai beneficiat în prima parte de cîteva situaţii clare de a marca, însă la pauză s-a intrat cu scorul consemnat în minutul 21. Formaţia din eşalonul secund începe bine partea a doua şi iroseşte oportunităţi clare prin Cr. Ene şi Coman, ultimul avînd şi o bară în minutul 65. Clujenii rămîn în zece oameni în minutul 72, însă Recea nu va şti să speculeze omul în plus. Mai mult, Universitatea va reintra în avantaj în minutul 77, Marius Coman realizînd dubla. În prelungirile partide, O. Ursu va stabili scorul final, astfel că Universitatea Cluj se va duela în şaisprezecimi cu o echipă de Liga 1. • Arbitri: Szabolcs Kovacs (Carei) – Ioan Alexandru Corb (Satu Mare), Cosmin Bojan (Târgu Mureş). Observatori FRF: Leontin Moga (Zalău), Zoltan Szekely (Baia Mare). • ACS Fotbal Comuna Recea: Bota – A. David, M. Urs, Lang, I. Mureşan (86′ Dunca), Oşan (79′ Ciocan), Asăujan, Marchiş, Chinde, R. Rus, Mih (79′ Opriş). Antrenori: Romulus Buia şi Ovidiu Mic. • Universitatea Cluj-Napoca: Dur-Bozoancă – Căpuşă, Kosnic, A. Cordoş, Taub, G. Giurgiu, Greu, G. Florescu, O. Ursu, Cr. Ene, M. Coman. Antrenor: Adrian Falub.
Rezultatele fazei a IV-a: CSM Focşani 2007 – CS Sporting Lieşti 0-3 (după prelungiri); CS Tunari – ACS FC Academica Clinceni 0-2; CS Gloria Lunca-Teuz Cermei – CS Luceafărul Oradea 1-4; AFC Unirea 1924 Alba Iulia – ACS Industria Galda de Jos 7-5 (după penalty-uri); AFC Turris-Oltul Turnu Măgurele – CS Baloteşti 3-2; Fotbal Club Rapid Bucureşti – ASC Daco-Getica Bucureşti 2-1; CSM Bucovina Rădăuţi – CS Ştiinţa Miroslava 2-0 (după prelungiri); AFC UTA Arad – ACS Poli Timişoara 2-1; CSM Lugoj – ACS Energeticianul 1-2; CS Pandurii Lignitul Târgu Jiu – CS Mioveni 1-3; CSM Slatina – Fotbal Club Argeş 2-0; AFC Progresul 1944 Spartac Bucureşti – FC Metaloglobus Bucureşti 2-0; AFC Unirea 04 Slobozia – CS Sportul Snagov 2-3; CSA Axiopolis Sport Cernavodă – ACS Dacia Unirea Brăila 3-6 (după penalty-uri); AFC Ripensia Timişoara – ACS ASU Politehnica Timişoara 1-2 (după prelungiri); AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – CS Aerostar Bacău 3-2; ACS Fotbal Comuna Recea – FC Universitatea Cluj-Napoca 1-3; CSM Flacăra Moreni – Chindia Târgovişte (marţi, 18 septembrie, ora 15.00).