AS Independenţa şi-a acontat locul 7

0
188

AS Independenţa Baia Mare şi-a asigurat locul 7 la finalul sezonului în prima ligă a fotbalului feminin, după succesul din deplasare cu AFC Fair-Play Bucureşti, 3-4 (1-1). „Domniţele râului” s-au distanţat la cinci puncte de locul 8 când mai este o singură etapă de jucat.
Duelul de la Ciorogârla a fost unul pe muchie de cuţit, decis în prelungirile partidei, cu două goluri marcate în ultimele două minute. Oaspetele au deschis scorul în minutul 27, prin Denisa Predoi, dar gazdele au egalat imediat, la numai şase minute, acesta fiind şi scorul pauzei. Fair-Play Bucureşti începe mult mai bine actul secund şi desprinde la două goluri până în minutul 60. AS Independenţa are o revenire de senzaţie, în condiţiile în care tehnicianul Liviu Ivasuc a avut la dispoziţie doar 12 jucătoare valide pentru această deplasare. Laura Desmerean reduce din handicap în minutul 73, pentru ca egalarea să survină în minutul 90, prin reuşita semnată de Diana Pop. Marinela Cotoş aduce toate punctele pentru Independenţa în minutul 92 şi consolidarea poziţiei a şaptea. Vestea tristă este că a lipsit în continuare golgetera Ioana Borodi, suspectă de ruptură de ligamente încrucişate după jocul tur cu Fair-Play Bucureşti. • AS Independenţa Baia Mare: Alexandra Ionescu – Gabriela Ţiţu, Camelia Daneliuc, Diana Pop, Andreea Rakos – Andreea Pop, Laura Desmerean, Raluca Dragoş – Daiana Oneţ (Alexandra Buftea), Denisa Predoi, Marinela Cotoş. Antrenor: Liviu Ivasuc.
În ultima etapă, AS Independenţa va juca pe teren propriu duminică, 9 iunie, cu CSŞ Târgovişte.