ACS Fotbal Comuna Recea – Universitatea Cluj 4-3 (3-2)

0
265

ACS Fotbal Comuna Recea şi FC Universitatea Cluj au disputat, sâmbătă, ultimul test înaintea debutului în noul sezon de Liga 2, test terminat cu victoria grupării maramureşene, 4-3 (3-2). Patru penalty-uri a dictat centralul Norbert Kemenes în această confruntare, câte două de fiecare parte, unul irosit de Brata în tabăra nou promovatei. Adrian Falub, tehnicianul „şepcilor roşii”, a decis să nu utilizeze în acest ultim test mai mulţi jucători de bază: Cosmin Vâtcă, Gabriel Tamaş, Srdjan Luchin, Cristian Gavra şi israelianul Idan Golan. Cele două componente ale Ligii 2 îşi vor afla azi, 24 august, programului noului campionat, la ora 13.00 fiind programată tragerea la sorţi.
Oaspeţii au deschis rapid scorul, în minutul 3, Dorin Goga transformând o lovitură de la 11 m. Maramureşenii nu au acuzat şocul şi au restabilit egalitatea în minutul 20, prin noua achiziţie, Marius Coman. Recea putea chiar prelua conducerea peste alte câteva minute, dar Brata a ratat o lovitură de pedeapsă. Marius Coman a marcat din nou pe final de repriză, dar oaspeţii au replicat imediat, restabilind egalitatea prin Barbu, de la punctul cu var. Însă nu acesta a fost scorul primei reprize, în ultimul minut al prelungirilor Comuna Recea preluând iarăşi conducerea, autor Brata. Partea secundă a mai scăzut din intensitate, dar chiar şi în aceste condiţii ambele formaţii au mai marcat câte o dată. Bogdan Barbu a făcut ca tabela să indice din nou egalitate la mijlocul părţii secunde, însă pe final maramureşenii au câştigat amicalul printr-un gol semnat de Micaş din penalty.
• ACS Fotbal Comuna Recea: Răilean – Jucan, Oiţă, Cordoş, D. Simion, Micaş, R. Rus, Brata, Chinde, Mărieş, Coman. Au mai evoluat: Bota – Berindea, Ispas, Teut, Balha, Urs, Potcoavă, Lihet, Bandula şi Szecui.
• Universitatea Cluj: Muţiu – Horj, Barbu, Telcean, Dican, Rus, Novac, Taub, Mânărean, Goga, Al. Pop. Au mai intrat: Meşter, Paşcalău, Ilieş, Mureşan, Moraru şi Roskopf.