Echipa de tineret a României a ratat calificarea în sferturile Campionatului European

0
13

Selecționata de tineret a echipei naționale de fotbal a ratat marți seara calificarea în faza sferturilor de finală ale Campionatului European, după ce a remizat în partida cu reprezentativa Germaniei, scor final 0-0. În cealaltă partidă a grupei, Țările de Jos au învins echipa Ungariei, scor 6-1.

Tricolorii mici au început curajos, Mățan șutând în bară în minutul 4, din interiorul careului, după o acțiune susținută pe dreapta, de ofensiva românilor.

Nemții au revenit însă în joc și și-au creat câteva situații de poartă, Pașcanu intervenind salvator în două situații limită.

În repriza secundă jocul a fost steril în prima parte cu o ușoară dominare teritorială a germanilor.

În minutul 71 Germania a ratat o lovitură de pedeapsă, Lukas Nmecha șutând în bara din stânga porții lui Vlad, care ghicise partea.

În minutul 75, o intervenție foarte bună a lui Vlad a împiedicat echipa germană să înscrie, după un șut plasata din careu, al lui Jonathan Burkardt.

România a forțat în atac pe finalul partidei, dar tot nemții au fost cei care au ratat o ocazie uriașă de a marca, mingea lovită cu capul de Amos Pieper lovind transversala porții lui Vlad.

Partida s-a încheiat în cele din urmă la egalitate, 0-0, Țările de Jos și Germania calificându-se de pe primele două locuri, România terminând aventura de la europene, pe locul 3, cu 4 puncte.

Adrian Mutu: „Băieții au dat tot ce au putut pe teren și asta mă face un antrenor mulțumit”

„Dezamăgirea e mare, pentru că nu am pierdut nici un meci în acest turneu”, a spus Adrian Mutu la conferința de presă de după meciul în care România a reușit să nu primească gol de la finalista ediției din 2019.

”Dar suntem și mulțumiți, pentru că, dacă cineva ne spunea înainte de meci că facem cinci puncte, probabil erau foarte puțini cei care ar fi crezut acest lucru. Rămâne experiența acestui turneu bun, în care băieții au arătat că au o inimă mare, că joacă cu ardoare și cu dorință pentru tricolorul României. Au dat tot ce au putut pe teren și asta mă face un antrenor mulțumit, pentru că înafara rezultatului sunt și alte lucruri care contează. ” a mai spus tehnicianul român.

Acesta a insista asupra faptului că pe lângă rezultatele pe care naționala de tineret trebuie să le aibă, tricolorii mici trebuie pregătiți pentru naționala mare.

„Trebuie să fie învățați cu un astfel de ritm, să joci de la egal, la egal cu astfel de echipe, să faci puncte cu astfel de echipe, așa cum am făcut noi. Băieții aceștia trebuie felicitați pentru atitudinea lor. Cred că am arătat ca o echipă la turneul acesta.” a concluzionat Adrian Mutu.

(sursa: Mediafax)