Revanșă și calificare

0
123

Unirea Dej – CS Minaur Baia Mare 0-1 (0-0)

CS Minaur Baia Mare s-a revanșat după decepția din sezonul trecut, provocată de Unirea Dej, și a eliminat în turul IV al Cupei României fosta adversară de la barajul pentru promovarea în eșalonul doi. Băimărenii au învins miercuri la Dej cu scorul de 0-1 (0-0), prin golul semnat de Stanciu în minutul 64, și acum așteaptă disputa cu o grupare din Liga 1.
Cu câțiva titulari odihniți, Unirea Dej a avut inițiativa în prima repriză și a putut deschide scorul, cea mai mare oportunitate consumându-se în minutul 16, când Alex Pop a trimis în transversală. Tabela a rămas intactă la finalul primelor 45 de minute, anunțându-se o parte secundă interesantă. Oaspeții s-au dovedit mai pragmatici decât adversarul și au marcat golul calificării în minutul 64, Ciprian Stanciu executând perfect o lovitură liberă de la 17 m, cu un șut la colțul scurt, direct în vinclul porții. Minaur și-a conservat până la final avantajul și a acces în șaisprezecimile Cupei României, fază în care va evolua pe stadionul ”Viorel Mateianu”.
• CS Minaur Baia Mare: Gudea – Lung, Oiță, R. Lazăr, D. Simion, Chinde, Micaș, Donca, Văsălie, R. Rus, Batchabbi. Antrenor: Ciprian Danciu.
Rezultatele din turul IV: Șomuz Fălticeni – Aerostar Bacău 1-0; Șoimii Lipova – Politehnica Timișoara 1-2; AFC Odorheiu Secuiesc – FC Hermannstadt 1-3 (după penalty-uri); CS Hunedoara – CSC Șelimbăr 8-7 (după penalty-uri); ACSO Filiași – Viitorul Pandurii Târgu Jiu 3-2; Unirea Dej – CS Minaur Baia Mare 0-1; CA Oradea – FC Universitatea Cluj-Napoca 2-1; Hușana Huși – Politehnica Iași 0-1; CSM Reșița – Ripensia Timișoara 1-2; SR Municipal Brașov – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 2-6; Unirea Bascov – CSM Slatina 0-1; CS Tunari – Concordia Chiajna 0-1; Dacia Unirea Brăila – Petrolul Ploiești 1-2 (după prelungiri); Recolta Gheorghe Doja – FC Buzău 0-5; CS Năvodari – Unirea Slobozia 0-6; Dunărea Călărași – Astra Giurgiu 1-0.

Politehnica Iași, adversarul din șaisprezecimi

Tragerea la sorți pentru șaisprezecimile Cu­pei României s-a desfășurat ieri la Casa Fotbalului, fază în care vor intra și echipele din Liga 1. 16 echipe din primul eșalon, 10 din Liga 2 și 6 din eșalonul terț. CS Minaur Baia Mare a avut parte de o tragere accesibilă, urmând să se dueleze cu gruparea de Liga 2 Politehnica Iași. Cum Minaur provine dintr-un eșalon inferior, meciul cu echipa moldavă se va desfășura pe stadionul ”Viorel Mateianu” miercuri, 22 septembrie, de la ora 16.30. La acest moment, băimărenii ocupă locul secund în Seria 10 a Ligii 3, iar Politehnica Iași se situează pe poziția 11 în L2. Echipa este antrenată de Costel Enache, iar în componența echipei se regăsește maramureșeanul Răzvan Onea.
Programul ”16”-imilor (miercuri, 22 septembrie, ora 16.30): CS Universitatea Craiova – CFR Cluj-Napoca; CS Minaur Baia Mare – Politehnica Iași; CSM Slatina – Dunărea Călărași; Csikszereda Miercurea Ciuc – Chindia Târgoviște; Ripensia Timișoara – Dinamo București; Petrolul Ploiești – Universitatea Craiova 1948; CS Hunedoara – FC FCSB; FC Argeș – FC Botoșani; ACSO Filiași – UTA Arad; Unirea Slobozia – Politehnica Timișoara; Concordia Chiajna – Gaz Metan Mediaș; FC Buzău – Academica Clinceni; Farul Connstanța – Sepsi Sfântu Gheorghe; Șo­muz Fălticeni – FC Voluntari; CS Mioveni – Rapid București; CA Oradea – FC Hermann­stadt. Programul jocurilor poate fi modificat în funcție de televizări.

Danciu, suspendat trei etape

Eliminat în prima etapă a Ligii a III-a, antrenorul celor de la CS Minaur Baia Mare, Ciprian Danciu, și-a aflat sentința dictată de Comisia de Disciplină și Etică din cadrul Federației Române de Fotbal. Astfel, antrenorul galben-albaștrilor a primit o suspendare de 3 etape și o amendă de 1.700 de lei, în urma cartonașului roșu încasat în meciul cu Someșul Dej și a raportului întocmit de centralul Marius Omuț. Danciu a privit din tribună deja două meciuri și mai are de ispășit o singură etapă, cea de sâmbătă, cu Progresul Șomcuta Mare.
Tot la acel meci, cu Someșul Dej, în decor a ieșit și directorul tehnic Vasile Miriuță, însă acesta a scăpat cu un avertisment și o amendă de 500 de lei.