Athletic Târgu Lăpuș, aur și argint la CM în aer liber

0
246

Cu medalii de aur și argint s-au întors acasă cei doi sportivi de la Athletic Târgu Lăpuș de la Campionatele Mondiale Masters în aer liber la atletism, competiție care a debutat în 29 iunie la Tampere, în Finlanda, și care se încheie în 10 iulie.
Artur Mikloș a devenit campion mondial în cadrul probei de cross country la 8.000 m, categoria M50.
”Felicitări colegilor de echipă Marcel Laza (CS Bihorul Beiuș) și Cristian Stancu (ASC Locomotiva București), o cursă frumoasă azi, cu un rezultat deosebit! (…) Un rezultat muncit, atât la antrenamente, cât și la concurs, mă mândresc cu această medalie de aur, am să o pun la prima pagină din palmares!”, a scris maramureșeanul pe contul de socializare.
Podiumul a fost completat de Finlanda și Germania. În proba individuală, Artur s-a clasat pe locul 11.
Nicoleta Sasu a obținut, în schimb, titlul de vicecampioană mondială în cadrul aceleiași probe, de cross country, la 8.000 m, categoria F35. ”O medalie muncită și dorită! (…) Pentru România, pentru Țara Lăpușului”, a mărturisit sportiva după încheierea cursei.
Locul I a fost cucerit de reprezentanta SUA, iar podiumul a revenit unei sportive din Finlanda.