0
85
Credit foto: Ovidiu Dragomir / CS Minaur Baia Mare facebook

CS Minaur Baia Mare – AHC Potaissa Turda 29-25 (14-13)
Victorie meritată a vicecampioanei în cadrul rundei 6 a Ligii Zimbrilor. CS Minaur a învins, în derby de Ardeal, pe AHC Potaissa Turda, cu 29-25 (14-13), și și-a consolidat poziția secundă, cu trei puncte sub campioana Dinamo. La derbyul din Sala ”Lascăr Pană” au asistat și foști jucători emblematici ai Minaurului, Maricel Voinea, Mircea Petran, Alexandru Stamate și Sorin Rădulescu.
Potaissa a contat în duelul de miercuri doar în primele 10 minute, când a condus cu 1-3 (4) și 4-5 (9). Trei goluri consecutive ale vicecampioanei au dat tonul la controlul pe tabelă – 7-5 (13), avantaj dublat în minutele 23 și 25 – 12-8 și 13-9. Emoții pentru băimăreni au existat și în finalul reprizei, când oaspeții s-au apropiat doar la o lungime, 14-13. Scorul rămâne încă strâns în primele 12 minute din repriza a doua, 19-17, iar de aici încolo gazdele beneficiază de o defensivă compactă, iar pe faza ofensivă jucătorii pun în aplicare schemele exersate la antrenamente, multe dintre ele găsindu-și finalitatea fericită. Minaur câștigă la finalul celor 60 de minute cu 29-25, trei puncte care consemnează a cincea victorie consecutivă din campionat.
• Sala Sporturilor “Lascăr Pană”. Spectatori aproximativ 1.000. • Arbitri: Ionuț Ifrim și Ovidiu Ilisei (Piatra Neamț). Delegat FRH: Ioan Șerbu (București). • Aruncări de la 7m: 7-2 (transformate: 5-2; au ratat: Vujovic și E. Pop). Minute de eliminare: 4-4.
• CS Minaur Baia Mare: Terekhov (7 intervenții), Buzogany (6 intervenții) – Căbuț 5, Vu­jic 5, Vujovic 5, E. Pop 5 (4 din 7 m), Kotrc 3, Mănescu 2, Buguleț 1, Bera 1, Iordachi 1 (din 7 m), Ratkovic 1, R. Nagy, Cip, Fotache, Massuca Teca. Antrenor: Alexandru Sabou.
• AHC Potaissa Turda: M. Popescu (8 intervenții, a apărat și un 7 m), Șelaru (2 intervenții, a apărat și un 7 m), Baștiurea – Thalmaier 10 (2 din 7 m), Ghiță 4, D. Pop 4, Groff 2, Pavel 2, Pințoiu 1, Totoi 1, Huba 1, Ghivil, Lazăr, Vereș, Vojvodic. Antrenor: Horațiu Gal.
Rezultate și program etapa 6: CS Minaur Baia Mare – AHC Potaissa Turda 29-25 • Vineri, 30 septembrie: CSM București – CSM Bacău (ora 17) • Sâmbătă, 1 octombrie: CSM Vaslui – CSM Constanța; CSM Focșani – SCM Politehnica Timișoara; CSM Oradea – ACS HC Buzău (ora 16); CSU Suceava – CSM Odorheiu Secuiesc (ora 17) • Duminică, 2 octombrie: Steaua București – Dinamo București (ora 17.30, Pro Arena).