Concursul regional „Universul meu”, organizat de Școala Gimnazială „George Coșbuc” Baia Mare, a reușit să antreneze la cea de-a IX-a ediție 50 de cadre didactice și 229 de elevi din ciclul primar, reunind astfel 29 de unități de învățământ din 17 județe ale țării.
Concursul și-a propus să promoveze potențialul creativ al copiilor pe tema Universul prin compoziții plastice, dar și implicarea cadrelor didactice într-un schimb de experiență didactică, pedagogică și culturală. Cadrele didactice organizatoare au rămas plăcut impresionate de originalitatea și imaginația bogată a participanților, dar mai ales de numărul mare de parteneri care s-au implicat cu interes în acest proiect și de această dată.
O expoziție plină de imaginație și culoare a fost inaugurată în data de 1 iunie în incinta Muzeului de Științe Astronomice Baia Mare. Aceasta cuprinde cele mai reușite lucrări artistico-plastice înscrise în concurs și poate fi admirată pe o perioadă de câteva luni datorită impactului pozitiv pe care l-a avut asupra vizitatorilor în anii precedenți.
Coordonatorii proiectului sunt: prof. înv. primar Hoșciuc Lăcrămioara, prof. înv. primar Șimf Cristina și prof. înv. primar Chende Paula.
Concursul a fost organizat în parteneriat cu: Inspectoratul Școlar Județean Maramureș, Casa Corpului Didactic Maramureș, Muzeul de Științe Astronomice Baia Mare, Fundația de Voluntari “Somaschi” și Școala Gimnazială „Alexandru Ioan Cuza” Baia Mare.