Parcul central din Lăpuş şi locul recreativ al şcolii, vandalizate!

0
1306

Au fost distruse după ce au fost reabilitate! Este vorba despre două obiective din Comuna Lăpuş, vandalizate de persoane cu lipsa simţului civic. Autoritatea publică are dovezi cu autorii faptelor, dar speră că asemenea fapte antisociale să înceteze.

„În imaginile postate este despre cum știm să păstrăm și să prețuim munca din cadrul unor proiecte! Nu am vrut să postez până acum nimic din cele întâmplate, dar observ că a distruge și a ne bate joc de munca noastră a devenit un obicei! Unii au început cu parcul central, unde fără pic de jenă au urcat pe acoperișul ciupercuțelor dansând și voind parcă să rupă acoperișul (avem și filmarea), însă, nu am făcut-o publică! Apoi s-a continuat cu locul recreativ din grădina școlii unde, cu mult efort s-a amenajat ceva deosebit de frumos pentru cei care, iată, într-o seară au dat foc, au rupt și au spart băncile, măsuțele și alte obiecte! Acum, ce să vă spun… după cum ați observat reabilităm terenul de fotbal, am sădit gazonul și cu mult efort și multă muncă reușim să finalizam și să avem și noi un teren conform cerințelor legale, dar unii au considerat că e bine să treci cu mașina peste toată munca noastră! Păcat, oameni buni… Îmi pare tare rău să văd astfel de lucruri! Nu mai vorbesc de faptul că deși ne-am obișnuit să pregătim gunoiul în prima săptămână din lună pentru a fi ridicat de mașina de la salubrizare, noi tot continuăm să-l aruncăm în locurile atât de frumoase ale comunei noastre (observ că preferăm să-l ducem cu sacii sau cu remorca și să-l aruncăm în locuri nepermise). Noi mai avem încă răbdare și sunt convinsă că vom aprecia chiar și lucrurile mărunte, pentru că din lucruri mărunte se nasc proiecte mari! Doar împreună putem aduce comuna noastră la rangul de comună modernă, valoroasă, cunoscută și apreciată! Haideți să luăm fiecare dintre noi măsurile cele mai de apreciat și, să nu fie nevoie de măsuri din partea autorităților! Sunt convinsă că, pe viitor, vom fi mult mai responsabili”, a spus Cristina Buda, primarul comunei.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.