Un exercițiu de simulare a unui incendiu a avut loc de curând la Spitalul de Pneumoftiziologie Baia Mare, pentru a testa și perfecționa reacția personalului medical și a echipelor de intervenție în situații de urgență.
„Scenariul a presupus izbucnirea unui incendiu într-un salon, cu două victime simulate, intoxicate cu fum. Acestea au fost evacuate și stabilizate rapid, conform protocoalelor, de echipele special pregătite pentru astfel de situații.
Personalul spitalului a acționat prompt și eficient, demonstrând profesionalism, colaborare și responsabilitate. Astfel de simulări sunt esențiale pentru a oferi siguranța pacienților și a personalului, și pentru a fi pregătiți să intervenim rapid și eficient în cazuri reale”, a declarat Mădălina Cîmpean, managerul spitalului.
































