Echipele din Maramureș la șefia seriei

0
141

• CS Minaur Baia Mare – Sănătatea Cluj-Napoca 2-1 (2-0) •

CS Minaur a cîștigat duelul din etapa 9 de pe teren propriu împotriva Sănătății Cluj-Napoca, scor 2-1 (2-0), și continuă parcursul excelent pentru o nou promovată. Omul cheie al acestei partide a fost Cătălin Tutuța, jucător care a obținut penalty-ul din care s-a deschis scorul și a marcat golul secund al învingătorilor. Sănătatea a redus din handicap în finalul jocului, prin Adrian Lupu, astfel că băimărenii își păstrează toate punctele din acest duel dificil și se menține la egalitate în clasamentul seriei a V-a cu cealaltă grupare din Maramureș.
Formația antrenată de Dorin Toma și Vlad Ungureanu a deschis scorul în minutul 16, din penalty. Cătălin Tutuța a fost împins în suprafața de pedeapsă, centralul a acordat penalty și Mihai Roșca a transformat. Înaintea deschiderii scorului Sănătatea a avut șansa să înscrie, însă șutul expediat de Ceaca a lovit bara din dreapta lui Gudea. Tot Gudea a avut o intervenție miraculoasă imediat după gol, Adrian Lupu trimițînd o lovitură liberă extraordinară, dar portarul Minaurului a respins senzațional în corner. În finalul primei reprize, băimărenii mai înscriu o dată. Cătălin Tutuța este lansat perfect de Tudor Balmoș (41′), mijlocașul de bandă intră în careu și șutează la colțul scurt. În partea secundă, galben-albaștrii au avut posibilitatea închiderii definitive a jocului, dar superficialitatea de la finalizare a lăsat de dorit. Virușii verzi reduc în minutul 90+2 prin Adrian Lupu, după ce băimărenii nu au reușit să respingă din propriul careu. • CS Minaur Baia Mare: Gudea – Duruș (căpitan), Kis, Roșca, D. Simion, Lupu, Balmoș (90+2, Bandula), Giurgiu, C. Tutuța (84, Șerban), Boje (53, Chiș-Toie), Feraru. Antrenori: Dorin Toma și Vlad Ungureanu.

ACS Fotbal Comuna Recea – Gaz Metan Mediaș II 3-0 (3-0)

ACS Fotbal Comuna Recea a dispus, prin scor de neprezentare, de echipa secundă a celor de la Gaz Metan Mediaș, și a trecut în fotoliul de lider. Maramureșenii nu au avut nici un fel de probleme în etapa 9 și ecuația celor trei puncte era rezolvată încă după primele 45 de minute. Golurile formației antrenate de Romulus Buia și Ovidiu Mic au fost marcate de Daniel Mih (15), Sergiu Ciocan (26) și Viorel Chinde (35). Scorul putea deveni și mai mare, însă Recea a irosit alte cîteva situații clare. Probabil jucătorii Comunei Recea nu au mai vrut să for­țeze, pentru a nu risca vreo accidentare, Gaz Metan II fiind un adversar modest, aflat în subsolul clasamentului. • ACS Fotbal Comuna Recea: Bota – Jucan (46, Mărieș), Lang, Urs, A. David (63, Pașca), Oșan, Micaș, Ciocan, Chinde (69, Bușică), R. Rus, Mih (69, Opriș). Antrenori: Romulus Buia și Ovidiu Mic.

Rezultatele etapei 9: MSE Târgu Mureș – AFK Csikszereda Miercurea Ciuc 0-0; ACS Unu Fotbal Gloria Bistrița – Sticla Arieșul Turda 1-2; Unirea Dej – Avântul Reghin 1-1; AFC Odorheiu Secuiesc – Olimpic Cetate Râșnov 0-1; CFR Cluj-Napoca II – AFC Hărman 2-1; CS Minaur Baia Mare – Sănătatea Cluj-Napoca 2-1; CS Iernut – Unirea Tășnad 6-2; ACS Fotbal Comuna Recea – Gaz Metan Mediaș II 3-0.
Etapa viitoare • Vineri, 26 octombrie, ora 15.00: AFK Csikszereda Miercurea Ciuc – Gaz Metan Mediaș II; Avântul Reghin – AFC Odorheiu Secuiesc; Sănătatea Cluj-Napoca – Unirea Dej; Sticla Arieșul Turda – CS Minaur Baia Mare; MSE Târgu Mureș – ACS Unu Fotbal Club Gloria Bistrița • Sîmbătă, 27 octombrie, ora 15.00: AFC Hărman – ACS Fotbal Comuna Recea; Unirea Tășnad – CFR Cluj-Napoca II; Olimpic Cetate Râșnov – CS Iernut.