Tricolorii se mențin în Europe Championship

0
89

• România – Portugalia 36-6 (22-3)

După o pauză de aproape trei decenii, Municipiul Baia Mare reuşeşte să reintre în circuitul primei reprezentative de rugby a României, într-un meci decisiv cu Portugalia (barajul de menţinere în Rugby Europe Championship). Extrem de precauţi şi rezervaţi în declaraţii, tricolorii au preferat să se exprime mai întîi în teren într-un joc cu cîştigătoarea Rugby Europe Trophy. Însă lusitanii au părut că vor reuşi să ţină piept „Stejarilor”, tricolorii dez­lănţuindu-se încă de la primul fluier de start al britanicului Ian Tempest.
Pe fondul unei cvasi-totale dominări, băieţii lui Thomas Lièvremont, Danie de Villiers şi Dănuţ Dumbravă, reuşesc să controleze jocul de la un cap la altul, scorul consemnat la finalul primului mitan fiind unul liniştitor (22-3). Dacă în prima repriză băieţii noştri au reuşit nu mai puţin de patru eseuri plus o transformare, după pauză diferenţa s-a mărit treptat, scorul consemnat la finalul celor 80 de minute de joc fiind de 36-6. Punctele naţionalei României au purtat semnăturile celor două aripi Ionuţ Dumitru (minutele 6 şi 9) şi Vlăduţ Zaharia (minutul 61), a fundaşului Ionel Melinte (minutul 18), a centrului Cătălin Fercu (minutul 33), respectiv flankerul Andre Gorin (minutul 45). Trei din totalul celor şase eseuri ale tricolorilor au fost transformate de Ionel Melinte (minutul 10), în speţă uvertura Daniel Plai (minutele 46 şi 62). În replică, lusitanii nu au reuşit decît în două momente să modifice tabela de marcaj, mai întîi prin uvertura Jorge Abecasis, autor al unui drop-gol (minutul 13), respectiv fundaşul Nuno Guedes – lovitură de pedeapsă reuşită în (minutul 43).
Acest important succes îi menţine pe tricolori în cel de-al doilea eşalon european Rugby Europe Championship în timp ce lusitanii se menţin în continuare în Rugby Europe Trophy. Pe 17 şi 24 noiembrie tricolorii încheie seria meciurilor din 2018 cu două meciuri test de lux contra Statelor Unite ale Americii, respectiv Uruguay, dueluri găzduite după o pauză de 11 ani de Stadionul Ghencea din capitală.
Cele mai importante momente ale partidei: Min. 6 Ionuţ Dumitru – eseu izbutit în flancul stîng (5-0); Min. 7 Ionel Melinte – lovitură de pedeapsă de pe partea stîngă ratată; Min. 9 Ionuţ Dumitru – eseu pe partea stîngă (10-0); Min. 10 Ionel Melinte – transformare eseu (12-0); Min. 13 Jorge Abecasis – lovitură de picior căzută de la circa 25 de metri din zonă centrală (12-3); Min. 18 Ionel Melinte – eseu reuşit pe flancul drept (17-3); Min. 19 Ionel Melinte – transformare eseu ratată; Min. 33 Cătălin Fercu – eseu izbutit pe partea stîngă (22-3); Min. 34 Ionel Melinte – transformare eseu ratată; Min. 43 Nuno Guedes – lovitură de pedeapsă de la circa 40 de metri din axul central (22-6); Min. 45 Andre Gorin – eseu reuşit în zonă centrală (27-6); Min. 46 Daniel Plai – transformare eseu (29-6); Min. 61 Vlăduţ Zaharia – eseu reuşit în axul central (34-6); Min. 62 Daniel Plai – transformare eseu (36-6).
Arena Zimbrilor. Spectatori, aproximativ 2.500. • Arbitri: Ian Tempest – Hamish Smales, Wayne Falla (toţi Anglia). Observator: Richard Mc Ghee (Scoţia). Arbitrul nr. 4: Mădălin Gârbău (Bucureşti). Arbitrul nr. 5: Călin Cojocnean (Cluj-Napoca).
România: Ionel Melinte, Vlăduţ Zaharia, Cătălin Fercu, Tangimana Fonovai, Ionuţ Dumitru, Daniel Plai, Florin Surugiu, Constantin Pristaviţă, Marian Căpăţână, Alexandru Ţăruş, Marius Antonescu, Adrian Moţoc, Mihai Macovei – cpt., Andrei Gorcioaia, Valentin Ursache. Rezerve: Andrei Rădoi, Ionel Badiu, Alexandru Gordaş, Johannes Van Heerden, Adrian Ion, Valentin Calafeteanu, Vlăduţ Popa, Florin Vlaicu. Antrenori: Thomas Lièvremont, Danie de Villiers, Dănuţ Dumbravă. • Portugalia: Nuno Guedes, Rodrigo Freudhental, Vasco Ribeiro, Tomas Appleton, Pedro Silverio, Jorge Abecasis, Joao Belo, Jose Lupi, Nuno Mascarenhas, Diogo Ferreira, Cunha Salvador, Jose Alte, Salvador Santos – cpt., David Carvalho, Francisco Sousa. Rezerve: Jose Sarmento, Joao Melo, Jose Roque, Rui Branco, Francisco Vieira, Antonio Vidinha, Rodrigo Marta, Francisco Bruno. Antrenor: Martim Aguiar.
A fost ultimul meci în tricoul naţionalei pentru Valentin Ursache, jucător ce a îmbrăcat şi tricoul celor de la CSM Ştiinţa Baia Mare, acesta evoluînd pentru zimbri în perioada 2008-2010. Informaţii furnizate de Alin Boţioc.