Ziua Internațională a Persoanelor cu Dizabilități a fost marcată de Agenția Națională pentru Ocuparea Forței de Muncă prin organizarea la nivel național a unor evenimente ce au avut ca scop conectarea persoanelor cu dizabilități la oportunitățile de angajare de pe piața muncii, precum și activități specifice bursei locurilor de muncă. Sub egida ,,Pot ce poți și tu, angajează-mă!”. Agenția Județeană pentru Ocuparea Forței de Muncă Maramureș, în parteneriat cu Direcția Generală de Asistență Socială și Protecția Copilului Maramureș și ASSOC Baia Mare, a marcat acest eveniment, prin organizarea la nivel local a Bursei Locurilor de Muncă pentru Persoanele cu Dizabilități.
La eveniment au fost invitați 17 agenți economici dintre care 8 au fost prezenți. Aceștia au oferit 76 de locuri de muncă vacante pentru persoanele cu dizabilități.
“Din punctul de vedere al rezultatelor urmărite în urma organizării acestui eveniment, agenții economici prezenți au interacționat cu persoanele interesate să se angajeze, reușind să selecteze în vederea încadrării 29 de persoane, dintre care 27 din categoria persoanelor cu dizabilități. Dintre persoanele selectate, o persoană s-a angajat ca operator confecționer îmbrăcăminte”, a spus purtătorul de cuvânt al Agenției Județene pentru Ocuparea Forței de Muncă Maramureș (AJOFM), Ștefania Donca.
De asemenea, experții au pregătit informații utile atât pentru cei aflați în căutarea unui loc de muncă, cât și pentru reprezentanții companiilor private, care au fost informați despre modalitățile de testare a abilităților de muncă ale persoanelor cu handicap. Persoanele cu handicap pot fi încadrate în muncă conform pregătirii lor profesionale. Autoritățile și instituțiile publice, persoanele juridice, publice sau private, care au cel puțin 50 de angajați, au obligația de a angaja persoane cu handicap într-un procent de cel puțin 4% din numărul total de angajați. În caz contrar, acestea plătesc lunar către bugetul de stat o sumă reprezentând salariul de bază minim brut pe țară garantat în plată înmulțit cu numărul de locuri de muncă în care nu au angajat persoane cu handicap.
În plus, angajatorii care încadrează în muncă persoane cu dizabilități beneficiază de subvenții. ANOFM acordă subvenții, pe o perioadă de 12 luni, angajatorilor care încadrează persoane cu handicap pe perioadă nedeterminată, cu condiția menținerii în activitate cel puțin 18 luni de la data angajării. Subvenția lunară este de 2.250 de lei și se acordă proporțional cu timpul lucrat.































