În Maramureș, amenzi de peste 1,3 milioane lei pentru munca la negru

0
527

Peste 900 de agenți economici au fost verificați în primele nouă luni ale anului de inspectorii de muncă maramureșeni. În urma controalelor, 231 de angajatori au fost sancționați. Cea mai mare valoare a amenzilor, de peste 1,3 milioane lei, a fost pentru munca la negru.
Verificările inspectorilor de muncă maramureșeni au scos la iveală 1.635 de neconformități, pentru care au fost dispuse măsuri de intrare în legalitate. 231 de angajatori s-au ales cu sancțiuni, fiind aplicate 416 sancțiuni contravenționale, respectiv 260 sub forma avertismentului și 156 de amenzi contravenționale cu o valoare de 1.838.200 lei. Valoarea cea mai mare a amenzilor aplicate, respectiv 1.330.000 lei o reprezintă constatarea muncii nedeclarate (munca la negru), fiind identificate 68 de persoane care munceau fără forme legale.
Din deficiențele care au fost constatate și sancționate mai pot fi amintite: nerespectarea prevederilor privind evidențierea timpului de muncă și lipsa certificatului medical la angajare, netransmiterea în termen a contractului individual de muncă, nerespectarea prevederilor privind acordarea repausului săptămânal, depășirea duratei de muncă, nerespectarea înmânării salariatului a unui exemplar din contractul individual de muncă etc, ne-a informat inspectorul-șef al Inspectoratului Teritorial de Muncă Maramureș, Dragoș Năcuță.

NICIUN COMENTARIU

LĂSAŢI UN MESAJ

Acest site folosește Akismet pentru a reduce spamul. Află cum sunt procesate datele comentariilor tale.