Băimărenii au cîştigat Cupa Explorări

0
385

Timp de trei zile, în sala polivalentă din Baia Mare s-a desfăşurat o nouă ediţie a Cupei Explorări, cu participarea echipelor: CSVM Zalău, Unirea Dej, „U” Cluj-Napoca şi Ştiinţa Explorări Baia Mare. Consemnăm secvenţe ale echipei noastre din cele trei zile ale turneului.

Ştiinţa Explorări Baia Mare – „U” Cluj-Napoca 3-1 (25-21, 21-25, 25-15, 25-20)

A fost interesant de urmărit evoluţia foştilor jucă­tori ai gazdelor: Păştean, Negrean, Kecskemeti, tran­sferaţi la echipa de pe Someş. În al doilea rînd, doream să vedem la lucru noile achiziţii ale gazdelor: Didorciuc, Coasă, Cherbeleaţă, Kovacs, Toth.
Cele două formaţii s-au străduit să ofere un spectacol voleibalistic agreabil. În multe faze au reuşit. Chiar dacă a fost un meci de pregătire, combatantele n-au făcut rabat de la risipa de efort şi energie. Şi de această dată, clujenii s-au dovedit extrem de combativi, dînd o replică viguroasă localnicilor. Aşa se face că au reuşit să cîştige setul al doilea. Băieţii antrenorilor Marius Botea şi Sorin Pop II au avut o prestaţie bună pe ansamblu, dar au greşit la multe mingi uşoare, înlesnind misiunea oaspeţilor. Victoria gazdelor este oricum pe deplin meritată. • Au arbitrat: Dinu Olăhuţ, Cristian Şerei. • Ştiinţa Explorări Baia Mare: Coasă, Bălhăceanu, Rîpeanu, Didorciuc, Cherbeleaţă, Kovacs, Toth, Olaru, Nagy. Antrenori: Marius Botea, Sorin Pop II. • „U” Cluj-Napoca: Ciupe, Păştean, Pop, Negrean, Filip, Ivan, Lotei, Popovici, Hăşmăşan, Gavriş. Antrenori: Romeo Lotei, Mihai Ungureanu.

Ştiinţa Explorări Baia Mare – Unirea Dej 3-0 (25-23, 25-22, 28-26)

Nici de această dată rivalitatea sportivă dintre cele două echipe nu s-a dezminţit. A fost cel mai frumos şi mai disputat meci din primele două zile ale turneului. Partida a avut toate „ingredientele” necesare unui festin voleibalistic. S-a jucat cu ardoare, ambiţie, dîrzenie, fără menajamente. Servicii în forţă sau plutitoare, atacuri puternice ori liftate, blocaje în doi sau în trei, apărări mobile, cu mingi scoase in extremis.
Întîlnirea a fost controlată de băimăreni, care au condus aproape în permanenţă, oaspeţii n-au cedat, făcînd mari eforturi să ţină pasul cu adversarul. În cîteva momente au izbutit să se desprindă la 1-2 puncte, dar au fost repede temperaţi de gruparea băimă­reană. Cel mai palpitant şi disputat set a fost al treilea, derulat pe durata a 34 de minute, cu faze aproape electrizante. Ştiinţa Explorări Baia Mare a început bine, conducînd cu 6-4, 14-11, 18-13. Unirea s-a agăţat de fiecare minge, reuşind să egaleze la 20. De aici, jocul se încinge, iar pînă la final, deşi au condus cu un punct diferenţă, gazdele au fost egalate de şase ori. Cu o ultimă zvîcnire, se impun în prelungiri. • Au arbitrat: Sebas­tian Borota, Nicolae Tiţa. • Ştiinţa Explorări Baia Mare: Bălhăceanu, Toth, Didorciuc, Cherbeleaţă, Coasă, Kovacs, Balog, Rîpeanu, Olaru, Nagy. Antrenori: Marius Botea, Sorin Pop II. • Unirea Dej: Dascălu, Mocanu, Rocamora, Dincă, Veselinovic, Gemănariu, Kantor, Fuzeşi, Gavriş, Rus, Crişan. Antrenori: Ovidiu Macarie, Tibor Szilaghi.

Ştiinţa Explorări Baia Mare – CSVM Zalău 3-2 (22-25, 20-25, 34-32, 26-24, 15-8)

A fost adevărata finală a competiţiei. După cele două zile ale turneului, grupările care au apărut în faţa fileului erau neînvinse. A trecut multă apă pe Săsar de cînd băimărenii n-au reuşit să cîştige în faţa echipei din Zalău, nici în amicale ori campionat. Superiori valoric, pe toate posturile, oaspeţii, în primele două seturi s-au desprins, nu fără dificultate, în învingători. Dar, ca şi în alte meciuri, a intervenit legea nescrisă a voleiului: cînd conduci cu 2-0 şi nu te impui în seturile următoare, există şanse să pierzi jocul cu 3-2!
În setul al treilea, oaspeţii încep în forţă: 0-3, 1-6, 15-19, 18-21. Egal la 22. Pînă în final, tabela de mar­caj înregistrează opt egaluri, ultimul la 32! După 39 de minute de joc, balanţa victoriei se înclină spre băimăreni. Final incandescent şi în al patrulea set: 21-18, 22-20, 23-21, 23-24. Galeria condusă de Simi Marcovici îşi face simţită prezenţa sonoră. Au lipsit artificiile pentru ca spectacolul să fie complet. În ultimul act, băimărenii ies la rampă: 4-2, 10-5, 11-7, 13-8 şi 15-8. După mulţi ani, Ştiinţa Explorări Baia Mare obţine un succes în faţa unei echipe valoroase, cîştigînd cupa turneului. • Au arbitrat: Sebastian Borota, Răzvan Lupuţan. • Ştiinţa Explorări Baia Mare: Bălhăceanu, Didorciuc, Toth, Olar, Rîpeanu, Kovacs, Balog, Coasă, Veber, Cherbeleaţă. Antrenori: Marius Botea, Sorin Pop II. • CSVM Zalău: Ma­tei, Lescov, Bălean, Gheor­ghiţă, Bala, Feher, Mihalcea, Oltean, Iov, Filip, Tarţa. Antrenori: Stoyan Stoev, Nicolae Bogdan.
Rezultatele turneului: CSVM Zalău – Unirea Dej 3-0; Ştiinţa Explorări Baia Mare – „U” Cluj-Napoca 3-1; CSVM Zalău – „U” Cluj-Napoca 3-0; Ştiinţa Explorări Baia Mare – Unirea Dej 3-0; Unirea Dej – „U” Cluj-Napoca 2-3; Ştiinţa Explorări Baia Mare – CSVM Zalău 3-2. Clasamentul final: 1. Ştiinţa Explorări Baia Mare – cîştigătoarea Cupei Explorări; 2. CSVM Zalău; 3. „U” Cluj-Napoca; 4. Unirea Dej. • Premiile turneului: Ma­rin Lescov (CSVM Zalău) – cel mai bun ridicător; Igor Didorciuc (Ştiinţa Explorări Baia Mare) – cel mai complet jucător; Gabriel Cherbeleaţă (Ştiinţa Explorări Baia Mare) – cel mai bun trăgător. Festivitatea de premiere a fost oficiată de Traian Rad Tăut.
În perioada 25-27 septembrie, la Zalău se va desfăşura un alt turneu de pregătire, cu participarea echipelor: VCM LPS Piatra Neamţ, Ştiinţa Explorări Baia Mare, Unirea Dej şi CSVM Zalău.